Vážení zákazníci, někdy se stane, že námi zasílaný email je doručen do složky spam. Stává se to v individuálních případech a hlavně pokud vlastníte schránku na portálech seznam.cz, centrum.cz nebo gmail.com. Překontrolujte tak prosím i složku spam pokud čekáte doručení produktu.

Jak odinstalovat klíč na Office bez přeinstalace produktu

V tomto článku se podíváme na to, jak odinstalovat klíč na produkty Office, aniž by bylo nutné přeinstalovat produkt.

U produktů Office nefunguje změna klíče tak lehce jako tomu je u Windows, často je nutné kompletně přeinstalovat produkt aby bylo možné klíč zadat znovu. Místo přeinstalace produktu však je možné použít příkazový řádek a práci si tak výrazně ulehčit. Níže si vysvětlíme jak na to.

1. Spustíme si příkazový řádek systému

Příkazový řádek je součást systému Windows, naleznete ho v nabídce start ale můžete si ho i vyhledat. Do vyhledávacího pole vedle startu napište slovo cmd a zobrazí se Vám ikona příkazového řádku. Nyní důležité upozornění. Klikněte na ikonu pravým tlačítkem myši a dejte spustit aplikaci jako správce, pokud nespustíte aplikaci jako správce, bude postup nefunkční.

2. Překontrolujte Vaši licenci

Ve spuštěném příkazovém řádku nyní napište příkaz cd a za to cestu k Vašemu adresáři Office. Ta se může lišit ročníkem Office a také bitovou verzí, viz. níže.

Office 2016 / 2019 / 2021: C:\Program Files\Microsoft Office\Office16 nebo 32bit verze C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office16

Office 2013: C:\Program Files\Microsoft Office\Office15 nebo 32bit verze C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office15

Dejte potvrdit enterem a v příkazovém řádku se dostanete do adresáře s Office.

Nyní přijde na řadu samotná kontrola klíče. V příkazovém řádku zadejte příkaz:

cscript ospp.vbs /dstatus

Následně Vám vyjede status klíče kde nás bude hlavně zajímat poslední řádek, viz. obrázek. Na něm je zobrazeno posledních 5 znaků Vašeho klíče na Office který je aktuálně uložen v systému.

3. Odinstalace licence

Teď už jen poslední krok, tím je odinstalace licence. Nyní napište do příkazového řádku příkaz:

cscript ospp.vbs /unpkey:XXXXX (místo X zadáte posledních 5 zobrazených znaků Vašeho klíče)

Potvrdit a tím je klíč vymazán. Nyní stačí už jen znovu zapnout jakoukoliv součást Office a znovu se Vám zobrazí okno pro zadání licence.