Vážení zákazníci, někdy se stane, že námi zasílaný email je doručen do složky spam. Stává se to v individuálních případech a hlavně pokud vlastníte schránku na portálech seznam.cz, centrum.cz nebo gmail.com. Překontrolujte tak prosím i složku spam pokud čekáte doručení produktu.

Jak instalovat z ISO či IMG souboru?

Některé zakoupené produkty stáhnete přímo u výrobce. Např. produkty Office a další stáhnete ve formátu .iso nebo .img souboru. Nevíte, jak s dodaným souborem pracovat? Poradíme Vám jak na to.


Co je soubor .iso nebo .img?

Je to soubor, často nazývaný obraz disku, soubor, který reprezentuje celé CD, DVD nebo BD. Celý obsah disku lze přesně duplikovat do jednoho .iso nebo .img souboru.

Představte si.iso soubor jako krabici, která obsahuje všechny součásti něčeho, co je třeba postavit - jako například dětskou hračku, kterou si můžete koupit a která vyžaduje montáž. Krabice, ve které jsou součástky hračky, vám nepřinese nic dobrého, ale obsah v ní, jakmile jej vyjmete a poskládáte, se stane tím, co vlastně chcete použít.


Jak připojit .iso nebo img. soubor k virtuální mechanice?

Pokud používáte operační systém Windows 8, Windows 8.1 nebo Windows 10, na soubor .iso nebo .img stačí kliknout pravým tlačítkem myši a v kontextové nabídce zvolit "Připojit". Nebo můžete dvakrát poklikat na levé tlačítko a soubor se automaticky připojí také. V ukázce níže připojujeme k virtuální mechanice originální obraz disku Microsoft Visio 2016.
Pokud byste chtěli .iso nebo img. soubor vypálit na fyzický nosič (DVD), stačí po kliknutí pravým tlačítkem na obraz disku zvolit v kontextovém menu "Vypálit bitovou kopii disku".

Následně se můžete podívat do "Tento počítač" kde naleznete připojený .iso či .img soubor jako běžný DVD disk.Připojený obraz můžete spustit dvojím kliknutím na levé tlačítko či procházet jeho obsah kliknutím na pravé tlačítko myši.Pro odpojení .iso či .img souboru z virtuální mechaniky stačí kliknout opět pravým tlačítkem myši na jednotku a zvolit možnost "Vysunout".


Jak připojit .iso či .img soubor ve starší verzi systému Windows?


Pokud nemáte nainstalován systém Windows 11, Windows 10, Windows 8.1 nebo Windows 8, je více způsobů, jak tyto soubory zpracovat.

Budete potřebovat aplikaci třetí strany.

Nejznámější aplikace které Vám .iso či .img soubor otevřou jsou následující:

  • DEAMON Tools
  • PowerISO


Tyto aplikace nainstalují virtuální mechaniku do které poté obraz disku připojíte. V dané aplikaci jen stačí po jejím spuštění vybrat soubor který má být připojen. Následně uvidíte připojený disk v sekci Tento počítač, stejně jako u novějších ročníků systému.

 

Pokud budete potřebovat poradit, můžete se obrátit na naši podporu.